Koszty reprezentacji- nkup czy kup?

Witajcie 🙂

Dzisiaj na temat kosztów reprezentacji. Ciężko o nich mówić, ponieważ nie ma ich definicji legalnej. Tak na czuja można stwierdzić, że jest to lunch z klientem czy zakup żywności. Co do zasady koszty reprezentacji muszą sprzyjać przedstawieniu podatnika w korzystnym świetle oraz ten wydatek przyczynia się do dobrego wizerunku.

KUP czy NKUP

Co do zasady koszty reprezentacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, czyli NKUP. Potwierdzeniem tego jest art. 23 ust. 1 pkt 23 updof. Na ten temat wskazuje także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 stycznia 2012 r.:

Koszty reprezentacji, o jakich mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 updof, to wydatki związane z przedstawicielstwem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, bez względu na ich wystawność lub miejsce świadczenia.

Koszty reprezentacji a VAT

Koszty reprezentacji wiążą się z nabyciem Faktury VAT. VAT związany z nabyciem towarów czy usług na potrzeby reprezentacji nie stanowi wydatku na reprezentację. Co oznacza, że ten VAT powinien być zaliczany do wydatków na cele reprezentacji i nie podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.

Na dziś to wszystko. Do usłyszenia w poniedziałek! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *