VAT-R

Witajcie! 🙂

Powoli kończymy cykl na temat vat-u, a tak naprawdę to zawsze od tej deklaracji zaczynamy. Mowa o VAT-R. Jest to deklaracja, którą składamy zanim zaczniemy podejmować czynności podlegające opodatkowaniu, czyli sprzedawać. Jest to na tyle ważna deklaracja, że jakakolwiek zmiana danych musi być aktualizowana. A w jakich terminach i co zmieniamy to już za chwilę wyjaśnię. Zapraszam do czytania 🙂

VAT-R- jak to wygląda?

Deklaracja ta wygląda tak: link. Ma 3 strony, co w porównaniu z poprzednimi deklaracjami to dużo. W pierwszej kolejności może napiszę kto nie musi składać VAT-u R. Obowiązek ten nie dotyczy:

  • podatników, których wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 200 000 zł.
  • podatnicy, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku podatkowego i podlegają zwolnieniu (poniżej 200 000 zł)
  • podatnicy, którzy wykonują działalność zwolnioną z podatku VAT.

Kiedy złożyć VAT-R?

To zależy od tego czy składamy go po raz pierwszy czy dokonuje aktualizacji zawartych w nim danych.

Część A deklaracji wygląda trochę inaczej. Jeżeli składamy ją po raz pierwszy to zaznaczamy, że jest to cel rejestracyjny. Według przepisów musimy go złożyć przed dniem pierwszej czynności. Naczelnik urzędu skarbowego może wydać zaświadczenie o zarejestrowaniu jako podatnik VAT czynny, ale tylko w przypadku gdy podatnik wyrazi taką wolę i zapłaci (oczywiście) opłatę za wydanie zaświadczenia. Swoją drogą kosztuje to 170 zł.

Aktualizacja danych

Wszelkie dane zawarte w vacie R muszą być na bieżąco aktualizowane. Termin na złożenie ponowie VAT-u to 7 dni od zmiany tych danych. Dotyczy to przykładowo zmiany sposobu rozliczania VAT-u, np. z miesięcznej na kwartalną.

Dzisiaj jedynie podstawowe informacje na temat VAT-R, ponieważ jest to obszerna deklaracja. W poniedziałek omówię szczegółowo każdą pozycję. Do usłyszenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.