VAT-UE

Witajcie! 🙂

Na dzisiaj przygotowałam wpis o deklaracji związanej z Unią Europejską. Uregulowanie deklaracji VAT-UE znajduje się w art. 100 ustawy o VAT. Aby móc dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych konieczne jest zarejestrowanie jako podatnik VAT UE. 

Deklarację VAT-UE składamy do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli np. za sierpień do 25. września.

Deklaracja

Link do deklaracji: VAT-UE

Zacznijmy od tego, że deklaracja ta dotyczy sytuacji, gdy podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług.

Sama deklaracja jest dość specyficzna, ponieważ obejmuje numer VAT-UE podatnika, z którym dokonaliśmy transakcję, kod kraju (numer VAT-UE zawsze jest poprzedzony kodem kraju), kwotę transakcji oraz czy jest to transakcja trójstronna. Ale zacznijmy od początku 😉

Część A i B to standardowe pozycje zawierające dane Urzędu Skarbowego (zauważcie, że nie ma pozycji czy jest to złożenie czy korekta deklaracji) oraz dane podatnika.

Część C dotycząca WDT. W niej znajduje się 12 pozycji. Ok, ale co gdy mieliśmy więcej niż 12 kontrahentów? Wtedy dołączamy załącznik VAT-UE/A, gdzie znajduje się aż 59 pozycji (link: VAT-UE/A).

Część D znajduje się na 1 i 2 stronie deklaracji. Podobnie jak w części C znajduje się 12 pozycji kontrahentów. Gdy jest to za mało, składamy załącznik VAT-UE/B (link: VAT-UE/B).

Część E dotyczy wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług, w przypadku gdy jesteśmy usługobiorcami. Jeżeli mamy za mało miejsca- składamy VAT-UE/C (link: VAT-UE/C).

Musimy pamiętać, że żeby mówić o WNT i WDT konieczne jest, aby wywóz towarów z terytorium kraju był faktyczny, tzn. jeżeli towar kupi niemieckie przedsiębiorstwo, ale dostawa towaru ma być z Warszawy do Gdańska to nie ma mowy o WDT, ponieważ towar nie przekroczył granicy RP.

Ostatnie części to informacje podsumowujące. W przypadku jakichkolwiek załączników niezbędne jest określenie ich ilości. Część G to podpis podatnika (lub osoby reprezentujące), data wypełnienia (ważna ze względu na przepisy) oraz adnotacje Urzędu Skarbowego.

Mam nadzieję, że spodobał się Wam wpis. Zachęcam do komentowania oraz pisania maili. I do usłyszenia w piątek! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.