Faktury sprzedażowe

Cześć! 🙂

Kolejnym krokiem w waszej karierze będzie pewnie wystawianie faktur (o ile pracujecie w firmie, biuro rachunkowe rzadko wystawia faktury danego klienta). I pojawia się pytanie, w jaki sposób wystawić fakturę?. Sprawa wydaje się banalna, ale cóż, każda nowa rzecz to nowe wyzwanie i mogą wkraść się błędy. Pora na ten temat do omówienia 🙂Elementy faktury zostały uregulowane w art. 106a i następnych ustawy o VAT.

Pierwsza kwestia: czy nasza firma jest podatnikiem VAT czy nie? Łatwo to sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów wpisując NIP firmy albo można spytać główną księgową 🙂 Jeżeli tak, to faktura musi zawierać podatek VAT.  

Elementy faktury

Faktura powinna zawierać:

 1.  Datę wystawienia- mały protip, jeżeli wystawiacie fakturę np. 2 kwietnia, a dotyczy ona jeszcze marca (czyli data zakończenia dostawy była 31.03) to jako datę wystawienia dajcie 31.03. Dlaczego? O tym napiszę w następnym wpisie, ale chodzi tutaj o obowiązek podatkowy.
 2. Datę zakończenia dostawy towarów (usług)
 3. Kolejny numer faktury- jestem zwolenniczką miesięcznych numeracji. Tzn. w ujęciu rocznym numer wygląda tak: 1/2018, a w ujęciu miesięcznym 1/05/2018. Jeżeli będzie trzeba wystawić jeszcze jakąś fakturę do kwietnia nie będzie problemu w numeracji 🙂
 4. Nazwę, adres i NIP podmiotu wystawiającego (naszej firmy)
 5. Nazwę, adres i NIP podmiotu nabywającego (kontrahenta)- osoba fizyczna może również poprosić o fakturę. Wówczas należy umieścić na niej imię, nazwisko i adres takiej osoby.
 6. Nazwę towaru (usługi)
 7. Ilość i cenę towaru (usługi)- na fakturze najlepiej podać cenę netto jednostkową, ilość i cenę netto towaru (czyli cena jednostkowa netto*ilość towaru)
 8. Jeżeli były to wszelkiego rodzaju opusty, obniżki, rabaty
 9. Stawka podatku i kwota podatku -> w przypadku podatników VAT czynnych. W przypadku zwolnionych podatników niezbędne jest podanie stawki „ZW” oraz podstawy prawnej (o tym w kolejnych wpisach).
 10. Kwota należności= kwota netto i podatek VAT (o ile jest)
 11. Termin płatności oraz sposób zapłaty (gotówka, karta, przelew, inna forma)

Przykład poprawnie wystawionej faktury

Pan Jan Kowalski prowadzi działalność usługi transportowe. Pan Jan jest podatnikiem VAT czynnym. Wykonał usługę w dniu 2 maja polegającą na przewozie nowych butów od Pana Pawła Nowaka dla klientki. Kwota netto usługi została ustalona na poziomie 100 zł. Pan Paweł zapłaci fakturę w terminie 14 dni gotówką.

Faktura sprzedaży przykład

Mam nadzieję, że wystawianie faktur nie będzie dla Was problemem 🙂

Do usłyszenia! 😉

1 thought on “Faktury sprzedażowe

 1. Ważne też jest aby program w którym wystawiacie swoje faktury był kompatybilny z systemem księgowym czy to biura rachunkowego czy też własnym w którym wypełniacie i wysyłacie deklaracje podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *