Witajcie! 😊
Dzisiaj na temat opłat autostradowych. Załóżmy sytuację: pracownik zostały wysłany na delegację. Ma do wyboru kilka środków transportu. W przypadku autobusu czy pociągu nie ma problemu wystawienia faktury na spółkę i wówczas odliczenia VAT. Jednak pracownik wybrał samochód, bo większa wygoda. Podróżując, ponosi opłaty za autostrady. Tylko jak je rozliczyć? 😉W pierwszej kolejności musimy się zastanowić, kiedy ustawa dopuszcza możliwość odliczenia VAT naliczonego. Jest to możliwe tylko wtedy gdy nabycie tego zakupu będzie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz gdy jest udokumentowane fakturą VAT. Zgodnie z rozporządzenie Ministra Finansów faktura VAT powinna zawierać:
- Dane spółki- nazwę i NIP,
- Numer faktury,
- Datę wystawienia,
- Rodzaj usługi,
- Kwotę brutto (do zapłaty),
- Kwotę podatku.
Jeżeli opłata za autostradę posiada takie elementy, to nie widać przeszkód, aby od tej faktury odliczyć podatek VAT. Konieczne jest też posiadanie dokumentacji potwierdzające związek opłaty autostradowej z delegacją służbową. Zazwyczaj jest to wniosek o delegację oraz jej rozliczenie, uwzględniające w/w opłaty.
Jeżeli nie mamy faktury VAT, a jedynie paragon/kwit autostradowy, wówczas nie możemy odliczyć VATu.
A co z kosztami podatkowymi? Jeżeli pracownik wykorzystuje samochód prywatny do delegacji służbowej, wówczas podatnik musi uwzględnić ewidencję przebiegu takie pojazdu i wykazać wszelkie wydatki poniesione w związku z tą delegacją. Jest to kluczowe, ponieważ wydatki te podlegają ograniczeniom z art. 16 ust. 1 pkt 30:
Nie stanowią kosztu uzyskania przychodu wydatki poniesione na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe)- w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu
Podsumowując, VAT tak o ile mamy fakturę, KUP tak, ale do limitu chyba że jest to podróż samochodem służbowym. Na dziś to wszystko. Do usłyszenia w poniedziałek! 😊