Uzgadnianie kont bilansowych- RMK, kapitał

c.d. uzgadniania kont bilansowych. W pierwszej kolejności zajmiemy się RMK, które jest łatwe do uzgodnienia, o ile posiada się odpowiednią tabelę. Taką tabelę można uzyskać ponownie z poziomu systemu albo stworzyć ją samodzielnie w Excelu 🙂

RMK

Dla jakich typów sytuacji jest tworzona ta tabela? Głównie dla usług, które są fakturowane z góry za jakiś okres, np. ubezpieczenie (tutaj akurat otrzymujemy polisę, a nie fakturę), czynsz najmu, prenumeraty. Te przykłady to tzw. RMK czynne. Istnieją także RMK bierne, o których pisałam już wcześniej tutaj.

Przesyłam Wam także mój plik do RMK. Raty w ujęciu miesięcznym możemy dzielić w dwojaki sposób. Dla RMK 1/2020 w pliku została wzięta formuła według liczby okresów, czyli przykładowo mamy polisę na 12 miesięcy, nie wnikamy w to, ile dni jest w danym miesiącu, tylko co miesiąc księgujemy taką samą kwotę. Dla RMK 2/2020 uwzględniliśmy liczbę dni w okresie. Liczba dni jest wpisywana z ręki, ze względu na to, że to tylko 3 miesiące, ale można się też odwołać do innego arkusza z liczbą dni w poszczególnych miesiącach.

W ujęciu miesięcznym sprawdzam:

  • czy doszły nowe pozycje – wtedy powinny się pojawić w tabeli + na koncie 640 po stronie Wn
  • czy saldo otwarcia zgadza się z saldem zamknięcia z poprzedniego okresu (czasami może się coś “ruszyć”, chociaż oczywiście nie powinno)
  • po zaksięgowaniu rat – czy wszystkie raty są ujęte po stronie Ma
  • finalnie – czy saldo na koncie zgadza się z tabelą.

Po sprawdzeniu tych punktów mam pewność, że wszystko się poprawnie zaksięgowane 🙂

Kapitał własny

Kapitał własny to jedna z najłatwiejszych pozycji do uzgodnienia, dlatego zostawiłam ją na koniec 🙂

Kapitał własny w księgach musi być równy kapitałowi zarejestrowanemu w KRS. Link do Krajowego Rejestru Sądowego znajdziecie tutaj. Polecam każdemu sprawdzać swoje spółki albo klientów albo kontrahentów. Ja dzięki takiemu sprawdzeniu dowiedziałam się, że spółka zmieniła swoją nazwę i mnie o tym nie poinformowała. Warto ufać klientom/kontrahentom, ale warto też raz na jakiś czas ich sprawdzić 😉

Uzgadnianie kont bilansowych mamy za sobą. Wrócę do Was jak najszybciej, a tymczasem będę wrzucać pliki i zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.