Niezłożenie deklaracji w VAT

Witajcie 🙂

Dzisiaj na temat deklaracji VAT, a przynajmniej początek. Zacznijmy od tego po co składamy deklaracje z tytułu podatku od towarów i usług. Odpowiedź nasuwa się sama: żeby wykazać kwotę podatku do zapłaty lub kwotę do zwrotu. Kwota do zapłaty wystąpi wtedy gdy podatek należny (z tytułu faktur sprzedażowych) jest wyższy niż podatek naliczony (z tytułu faktur naliczonych). Wówczas powstaje zobowiązanie podatkowe i musimy zapłacić podatek w wysokości różnicy podatku należnego nad naliczonym.

podatek należny > podatek naliczony

Zwrot podatku jest możliwy na wniosek podatnika. Dotyczy to sytuacji odwrotnej:

podatek naliczony > podatek należny
Rodzaje deklaracji
  • VAT-7
  • VAT-K
  • VAT-8
  • VAT-9M
  • VAT-10
  • VAT-11
  • VAT-12
  • VAT-13
  • VAT-IM; VAT-IMA
  • VAT-14; VAT-14/A

Czego dotyczą poszczególne deklaracje -> o tym w następnych wpisach.

Co grozi jak nie złożymy?

Deklaracje składamy za określone okresy i w określonych terminach (oczywiście wszystko w ustawach). Mogą się tak naprawdę wydarzyć 4 sytuacje:

  1. złożymy deklarację w terminie wykazując prawidłową kwotę podatku,
  2. złożymy deklarację w terminie wykazując błędną kwotę podatku,
  3. nie złożymy deklaracji w terminie,
  4. złożymy wniosek o odroczenie terminu złożenia deklaracji.

1- wszystko jest ok.

2- wykazaliśmy błędną kwotę podatku. W praktyce spotykam się z wieloma przeróżnymi sytuacjami, np. kontrahent nie podesłał nam faktury albo coś w systemie się nie zaksięgowało i nie weszło do deklaracji mimo że jest w rejestrze.  Co wtedy zrobić? Robi się korektę deklaracji, ale o tym w innym odcinku 😉

3- nie złożyliśmy deklaracji w terminie. Deklaracja jest podstawą do zapłaty podatku. Skoro nie było deklaracji to na pewno też nie było zapłaty zobowiązania podatkowego, a to oznacza że należność publicznoprawna uległa uszczupleniu. Jest to uregulowane w kodeksie karnym skarbowym. Sankcją jest 30 % wysokości zobowiązania. Karę tą można ominąć, o ile podatnik złoży deklarację przed rozpoczęciem kontroli podatkowej. 20% wysokości to sankcja jeżeli podatnik złoży deklarację i oczywiście zapłaci podatek po zakończeniu kontroli podatkowej.

4- jest to sytuacja nadzwyczajna. Podatnik może złożyć wniosek o odroczenie terminu złożenia deklaracji. Przykład? Choroba podatnika. Podatnik na dany moment nie ma możliwości złożenia deklaracji. Przy czym muszę podkreślić, że nie można złożyć tego wniosku jeżeli np. księgowa jest chora, ponieważ ta sytuacja ma dotyczyć wyłącznie podatnik. Co ważne, wniosek należy odpowiednio udokumentować, a naczelnik urzędu skarbowego i tak może nie przyjąć tego wniosku. Jeżeli jednak przyjmie to wyda odpowiednią decyzję, która uchroni podatnika od negatywnych konsekwencji (kwestia dowodowa).

Na dziś to wszystko. Do usłyszenia w piątek! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.