Faktury sprzedażowe

Cześć! 🙂

Kolejnym krokiem w waszej karierze będzie pewnie wystawianie faktur (o ile pracujecie w firmie, biuro rachunkowe rzadko wystawia faktury danego klienta). I pojawia się pytanie, w jaki sposób wystawić fakturę?. Sprawa wydaje się banalna, ale cóż, każda nowa rzecz to nowe wyzwanie i mogą wkraść się błędy. Pora na ten temat do omówienia 🙂Elementy faktury zostały uregulowane w art. 106a i następnych ustawy o VAT.

Pierwsza kwestia: czy nasza firma jest podatnikiem VAT czy nie? Łatwo to sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów wpisując NIP firmy albo można spytać główną księgową 🙂 Jeżeli tak, to faktura musi zawierać podatek VAT.  

Elementy faktury

Faktura powinna zawierać:

 1.  Datę wystawienia- mały protip, jeżeli wystawiacie fakturę np. 2 kwietnia, a dotyczy ona jeszcze marca (czyli data zakończenia dostawy była 31.03) to jako datę wystawienia dajcie 31.03. Dlaczego? O tym napiszę w następnym wpisie, ale chodzi tutaj o obowiązek podatkowy.
 2. Datę zakończenia dostawy towarów (usług)
 3. Kolejny numer faktury- jestem zwolenniczką miesięcznych numeracji. Tzn. w ujęciu rocznym numer wygląda tak: 1/2018, a w ujęciu miesięcznym 1/05/2018. Jeżeli będzie trzeba wystawić jeszcze jakąś fakturę do kwietnia nie będzie problemu w numeracji 🙂
 4. Nazwę, adres i NIP podmiotu wystawiającego (naszej firmy)
 5. Nazwę, adres i NIP podmiotu nabywającego (kontrahenta)- osoba fizyczna może również poprosić o fakturę. Wówczas należy umieścić na niej imię, nazwisko i adres takiej osoby.
 6. Nazwę towaru (usługi)
 7. Ilość i cenę towaru (usługi)- na fakturze najlepiej podać cenę netto jednostkową, ilość i cenę netto towaru (czyli cena jednostkowa netto*ilość towaru)
 8. Jeżeli były to wszelkiego rodzaju opusty, obniżki, rabaty
 9. Stawka podatku i kwota podatku -> w przypadku podatników VAT czynnych. W przypadku zwolnionych podatników niezbędne jest podanie stawki “ZW” oraz podstawy prawnej (o tym w kolejnych wpisach).
 10. Kwota należności= kwota netto i podatek VAT (o ile jest)
 11. Termin płatności oraz sposób zapłaty (gotówka, karta, przelew, inna forma)

Przykład poprawnie wystawionej faktury

Pan Jan Kowalski prowadzi działalność usługi transportowe. Pan Jan jest podatnikiem VAT czynnym. Wykonał usługę w dniu 2 maja polegającą na przewozie nowych butów od Pana Pawła Nowaka dla klientki. Kwota netto usługi została ustalona na poziomie 100 zł. Pan Paweł zapłaci fakturę w terminie 14 dni gotówką.

Faktura sprzedaży przykład

Mam nadzieję, że wystawianie faktur nie będzie dla Was problemem 🙂

Do usłyszenia! 😉

5 thoughts on “Faktury sprzedażowe

 1. Ważne też jest aby program w którym wystawiacie swoje faktury był kompatybilny z systemem księgowym czy to biura rachunkowego czy też własnym w którym wypełniacie i wysyłacie deklaracje podatkowe.

 2. Mam pytanie:
  jesli wystawimy FV sprzedażową z opóźnieniem, tzn. data dostawy była w lipcu a FV wystawiona w sierpniu to do VATu i CITu musi iść ten dokument do lipca, jesli mamy zamknięty miesiąc to bedzie potrzebna korekta, dobrze myśle?
  Jeśli natomiast taka sytuacja dotyczy FV zakupowej, gdzie data dostawy jest lipcowa a wystawienia sierpniowa to wtedy mozemy ująć ten dokument w sierpniu?

  1. Co do zasady jest tak w obrocie krajowym. Przy sprzedaży kluczową datą jest data sprzedaży, natomiast przy zakupie należy pamiętać, że nabywca może rozliczyć podatek VAT naliczony w miesiącu otrzymania dokumentu lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych (miesiącach/kwartałach). Należy jednak pamiętać o specjalnym rozliczaniu transakcji w obrocie zagranicznym (WNT, import usług) oraz wyjątkach w obrocie krajowym (np. odwrotne obciążenie).

 3. Dobry program do wystawiania faktur powinien większość operacji zrobić sam i wymagać podania tych niezbędnych elementów, które muszą znaleźć się na fakturze sprzedażowej. Bardzo istotną kwestią o której tu nie wspomniano jest to aby oprogramowanie miało możliwość wygenerowania pliku JPK_FA w razie kontrolni z Urzędu Skarbowego.

 4. Wystawiam faktury w firmie, w której pracuję choć nie jestem księgową. Jako pracownik kompletnie nie związany z księgowością zawsze się zastanawiałam po co te wszystkie dane, dlaczego muszę podawać na fakturze 4 daty, po co prócz tych podstawowych danych 10000 różnych innych rzeczy. Teraz już wiem, dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.