Usługi noclegowe i gastronomiczne

Witajcie 🙂

Dzisiaj trochę na temat podróż służbowych. Wiadomo, że nie każda podróż służbowa jest związana z noclegiem, jednak są to wyjątki. Co do zasady kosztem uzyskania przychodu są wszystkie wydatki poniesione w celu zachowania przychodów z wyłączeniem kosztów wskazanych w art. 23 updof oraz art. 16 updop. Czy do tych kosztów zaliczają się usługi noclegowe i gastronomiczne? Zapraszam do czytania! 🙂

VAT

Art. 88 ust. 1 i ust. 3a stwierdzają o przypadkach, w których podatnicy nie mogą odliczyć podatku naliczonego (przy zakupie). Zgodnie z tym artykułem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do usług noclegowych i gastronomicznych. Oczywiście jest wyjątek: dotyczy nabycia gotowych posiłków dla pasażerów przez podatników, którzy świadczą usługi przewozu. Jeżeli więc będziecie wprowadzać fakturę za nocleg lub posiłek, pamiętajcie, że NIE odliczamy podatku VAT.

KUP

Wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów zawarte są, jak już wspomniałam, w art. 23 updof i art. 16 updop. W pierwszej kolejności musimy najpierw sprawdzić czy dany koszt spełnia definicję z ustawy, o której pisałam tutaj: Koszty uzyskania przychodów . Jeżeli 1 część tej definicji jest spełniona to musimy sprawdzić czy ten wydatek nie podlega wyłączeniu. Usługi noclegowe i gastronomiczne są kosztami uzyskania przychodów, o ile poniesione są w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Podsumowując, usługi noclegowe i gastronomiczne nie podlegają VAT (z jednym wyjątkiem), ale są KUP.

Na dziś to wszystko. Do usłyszenia w poniedziałek! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.